10.03.2018

XVII Międzynarodowy Kongres Stomatologiczny-DENTAL SPAGHETTI-Kraków

10.03. odbył się w Krakowie XVII Międzynarodowy Kongres Stomatologiczny DENTAL SPAGHETTI. Wystąpiły największe sławy światowej stomatologii,a tegoroczne wykłady oparte były  na tematyce : "Tradycja oparta na faktach czy nowe technologie? Wybierz najlepszą drogę rozwoju Twojej praktyki"

http://www.dentalspaghetti.pl/pl/


O Dental Spaghetti w Dental Tribune:  https://pl.dental-tribune.com/news/dental-spaghetti-2018/

Czy Stomatologów zastąpią ROBOTY ?

Nasz Kongres DENTAL SPAGHETTI  już po raz 17 !


Tym razem to była podroż do przyszłości! 

Czy stomatologów zastąpią roboty? Czy maszyny będą kierować naszymi rękami podczas wiercenia w zębach ? A może wezmą sprawy w swoje ręce … Czy jakość maszyn CAD/CAM nadąża za technikami dentystycznymi ? Czy telefon komórkowy będzie w stanie dokumentować pracę kliniczną stomatologa ? planować uśmiech pacjenta ? Lub stać się centrum komunikacji interdyscyplinarnej? 

I czy w końcu zawód technika dentystycznego przejdzie do historii, a maszyny poradzą sobie z wykonaniem najbardziej estetycznych licówek ?

O tym dyskutowano 10 marca w Krakowie podczas XVII Międzynarodowego Kongresu Dental Spaghetti współorganizowanego, jak co roku przez dr n. med. Macieja Żarowa i zespół Kliniki Dentist.


Już w piątek w Hotelu Pod Różą odbyła się Sesja Honorowa, która zgromadziła 70 liderów opinii z Polski i zagranicy. Wieczorne odczyty w blasku świec piwnic Pod Różą były dziełem : dr hab. n. med.Piotra Skarżyńskiego z Centrum Mowy i Słuchu (Nadarzyn, Warszawa) oraz dr Davida Gonzaleza (Hiszpania). Pierwszy mówca opowiedział o TELEMEDYCYNIE dzięki, której laryngologia wskoczyła na światowy poziom nawet w najdalszych zakątkach Arfyki, a drugi - o sterowanej i cyfrowo planowanej implantologii, dzięki której można zminimalizować ryzyko dla pacjenta i odbudować utraconą kość. 

Wcześniej, również w piątek w Park Inn Hotel odbyły się trzy kursy praktyczne, które zgromadziły kilkudziesięciu stomatologów z całej Polski spragnionych ćwiczenia nowych technik rekonstrukcji zębów. 

Sesja Główna Kongresu gościła w auli Centrum Kultury Japońskiej Mangha. Sześć odczytów zostało wysłuchanych przez ponad 250 osobową publiczność, a wśród gości nie brakowało lekarzy stomatologów z innych krajów takich jak choćby: Arabia Saudyjska, Włochy, Kanada, Węgry, Chorwacja, Niemcy , Czechy, Słowacja czy Ukraina. 

Przedstawiono kosmiczny świat cyfrowej stomatologii. Zaprezentowano wiele nowych lub ulepszonych zastosowań innowacyjnych systemów CAD CAM czyli takich, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie rekonstrukcji stomatologicznych bez pomocy laboratorium i techników dentystycznych. Podczas wykładów i kursów praktycznych można było zaczerpnąć inspiracji oraz wskazówek klinicznych od jednych z najlepszych praktyków na świecie. 


Wnioski ? 

Żaden stomatolog nie powinien lekceważyć postępów w cyfryzacji medycyny. Zawód technika może nie odchodzi już teraz do przeszłości, ale aby pozostać konkurencyjnym, dziś technik musi korzystać z postępów cyfryzacji   i być świadom nowych urządzeń takich jak skanery czy frezarki.

Stomatolodzy mogą, a nawet powinni planować cyfrowo w oparciu o zdjęcia i symulacje komuterowe,  korzystać z możliwości przesyłania uniwersalnych informacji w plikach i dzięki temu konsultować interdyscyplinarnie na całym świecie. 

Planowanie cyfrowe wkroczyło do stomatologii estetycznej , endodoncji czy implantologii. 

Dokumentowanie, tworzenie wstępnych wizualizacji w stomatologii możliwe są do przeprowadzenia za pomocą małych urządzeń  podłączanych do mobilnych telefonów.

Coraz więcej klinik stomatologicznych decyduje się na zastąpienie techników gabinetowymi maszynami CAD/CAM. Czy uzyskają taką samą jakość jak ludzka ręka? Przy odpowiednim wyćwiczeniu pracy z „myszką” i klawiaturą powoli uzyskują przyzwoitą jakość rekonstrukcji w odcinku bocznym… jakość w odcinku przednim na pewno jest dalej lepsza „w rękach”  utalentowanego technika. Ale jak długo ?  …postęp technologii jest naprawdę bardzo dynamiczny.


Czy dentystów zastąpią maszyny ? Chyba jeszcze nie teraz … ale powinniśmy się spodziewać wysypu nowych technologii i urządzeń, które pracę stomatologa uczynią jeszcze dokładniejszą i bardziej przewidywalną, a dzięki temu pacjent szybciej uzyska rekonstrukcje zębów, które będą mu służyć dłużej i lepiej !


Tradycja oparta na faktach czy nowe technologie? Po Dental Spaghetti chyba już nikt z uczestników nie ma wątpliwości. Droga rozwoju praktyki w oparciu o najbardziej zaawansowaną stomatologię cyfrową prowadzi do sukcesu . 

Za rok Dental Spaghetti będzie obchodzić swoją pełnoletność. Czym tym razem zaskoczymy? Menu jednej z najlepszych stomatologicznych uczt już w przygotowaniu….