11.03.2017

11.03.2017- XVI DENTAL SPAGHETTI - Kraków

www.dentalspaghetti.pl

Dental Spaghetti po raz 16… Kraków, muzeum Manggha, 11 marzec 2017 i ten sam skład prowadzących od 2001 roku: prof. dr hab. Jerzy Krupiński, dr n. med. Maciej Żarow i tech. dent. Kamilla Siekierski.

16 lat temu, gdy organizowaliśmy ten event po raz pierwszy, nie spodziewaliśmy się że Dental Spaghetti będzie miał kiedyś aż tak długą historię… nie spodziewaliśmy się też, że pójdziemy tak zawzięcie w kierunku …śródziemnomorskim (spaghetti). Ale staranność przygotowanych prezentacji oraz praktyczność prezentowanych przypadków sprawiły że tworząc Dental Spaghetti rozpoczęliśmy włoski epizod w historii polskiej stomatologii. Potem stało się to normą na świecie, ale na początku XXI wieku wszyscy pytali nas, dlaczego stawiacie ciągle na tych Włochów…A tak naprawdę było w tym trochę zamiłowania do kuchni włoskiej :)

I tak po kolei Marco Nicastro, Marco Martignoni, Walter Devoto, Angelo Putignano czy Francesco Mangani, Lorenzo Vanini i ich koledzy przyjeżdżali do Krakowa, aby zarażać swoich kolegów z Polski stomatologią z “innej bajki”… nas zarazili bardzo szybko!

Inaczej wtedy wyglądała Polska i nasza praca… dużo też zmieniło się na świecie … nasi wykładowcy Dental Spaghetti zmieniali świat stomatologii na lepsze… wymyślali pionierskie kompozyty (Lorenzo Vanini), tworzyli nowatorskie grupy naukowe (Walter Devoto), wydawali nowe książki, które przełamywały dawne trendy (Jordi Manauta)…

Możemy z dumą stwierdzić, że na Dental Spaghetti gościliśmy większość tuzów świata stomatologii estetycznej, a kongres nasz stał się rozpoznawalny w Europie i nietrudno ściągnąć na niego kolejnych wykładowców.

A więc po kolei, co czeka nas w tym roku? Nasz program staraliśmy się tworzyć w oparciu o wasze ankiety, komentarze, dyskusje i pytania, które padają w czasie dyskusji okrągłego stołu Dental Spaghetti. Tegoroczny program to kontynuacja rozpoczętej dyskusji na temat okluzji i obecnych trendów w rehabilitacji zgryzu.

Na początek 16. Kongresu Dental Spaghetti nasz “stary”, dobry przyjaciel - prezydent europejskiego towarzystwa endodoncji - dr Marco Martignoni. Doskonały endodonta i wspaniały protetyk (w końcu syn pioniera włoskiej protetyki – prof. Martignoniego, który w latach 70 tych używał mikroskopu w leczeniu protetycznym), znany na całym świecie z przepięknych prezentacji, które pokazują nowe trendy w leczeniu kanałowym, na podstawie doświadczenia klinicznego wykładowcy. Tym razem autor prezentacji odniesie się do systemów recyprokalnych, będzie też mówił o trwałości odbudów zębów po leczeniu endodontycznym i wpływie okluzji. Zobaczycie wiele filmów i mnóstwo przypadków.

Kolejny wykład to pokaz osiągnięć włoskiej implantoprotetyki. Profesor Baruffaldi w zwięzły sposób przedstawi nam procedury kompletnej rehabilitacji okluzyjnej na implantach. 

Będzie ciekawie nawet dla tych, którzy nie implantują, ale którzy już myślą o pracy z odbudową na implantach.

Trzeci wykład - reprezentantów zaprzyjaźnionego uniwersytetu UIC z Barcelony (dr Joan Soliva, prof. Luis Jane) to “ABC kompleksowej rehabilitacji okluzyjnej”. Ponieważ temat rehabilitacji okluzyjnej zazwyczaj komplikuje życie lekarzom stomatologom poprosiliśmy kolegów z Barcelony, aby w zwięzły i przystępny sposób podali “przepis” na rehabilitację okluzyjną. Czy im się to udało ? Dowiemy się z waszych pokongresowych ankiet. I jeszcze jedno: albo weźmiecie słuchawki i słuchacie tłumacza albo musicie się przyzwyczaić do hiszpańskiego akcentu :)

Popołudniowa - niezwykle ciekawie zapowiadająca się Sesja 3 16. Dental Spaghetti zatytułowana została “Porcelana - Kompozyt - Funkcja”.

Wykład dotyczący komunikacji lekarz - technik i jej wpływu na przewidywalne leczenie dla funkcji i okluzji poprowadzi tech. dent. Stefano Inglese, autor bestselera wydanego przez wydawnictwo Quintessence i dotyczącego morfologii zębów wykonywanych przez techników (mamy nadzieję, że ukaże się też w języku polskim). Jesteśmy przekonani, że Stefano wprowadzi nas w ciekawy świat, widziany z punktu widzenia technika dentystycznego. A warto go poznać, ponieważ jest on kluczem do harmonijnej współpracy lekarz - technik. 

Na deser zaserwujemy Państwu prawdziwy hit w wykonaniu dr Carlosa Fernándeza Villaresa - wschodzącej gwiazdy hiszpańskiej stomatologii oraz przedstawiciela znanej grupy naukowej Style Italiano. Carlos nie pozwoli Państwu na chwilę nieuwagi, a jego prezentacja wzbogacona będzie filmami klinicznymi i dobrą muzyką (ole!)… a do tego przedstawi kawał dobrej praktycznej wiedzy na temat funkcjonalnej odbudowy odtwórczej. Znajdziecie w niej odpowiedzi na banalne, ale jak najbardziej praktyczne pytania: jak uzyskać wypełnienia kompozytowe, ktore nie są “za wysokie”, jak uzyskać onlaye, które są dobrze dopasowane w zgryzie, gdzie tkwią szczegóły błędów i jak je omijać … Znając Carlosa będzie na pewno wesoło i dynamicznie :)

Razem z prof. Krupińskim jesteśmy przekonani, że wykłady zadowolą wszystkich praktykujących stomatologów, a zanotowane przez Was “tips and tricks” przyczynią się do podniesienia efektywności Waszych praktyk. 

Odbywająca się od wielu lat dyskusja okrągłego stołu będzie istotnym punktem dla wszystkich hobbystów naszego zawodu - to godzina na zadawanie pytań i uzyskanie odpowiedzi od samych mistrzów. Zadawajcie pytania, a będziemy je notować - układając już program na 2018 :)  Maciej Żarow